Trener medyczny. Kim jest i jak może ci pomóc?
W ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z rehabilitacją lub indywidualnymi treningami personalnymi, które prowadzone są przez profesjonalnych trenerów medycznych. W swojej codziennej pracy specjaliści ci nie tylko pomagają zbudować i utrzymać formę fizyczną, ale przede wszystkim służą swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu fizjoterapii. Kiedy warto skorzystać z usług trenera medycznego? Jakie cele pomoże osiągnąć ci fizjotrener? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Trener medyczny - kto to jest i czym się zajmuje?
Trener medyczny, często nazywany fizjotrenerem, to osoba, która łączy kompetencje trenera personalnego i fizjoterapeuty. Ekspert ten dysponuje zaawansowaną wiedzą z zakresu funkcjonowania ciała człowieka, w tym anatomii, fizjologii czy biochemii. Posiada również umiejętności, które są niezbędne do diagnostyki przedtreningowej i pomocy podopiecznym w leczeniu zaburzeń układu ruchu. Dzięki specjalizacji w indywidualnych treningach leczniczych, może wspierać zdrowie osób ze schorzeniami układu oddechowego, nerwowego czy krwionośnego, w tym pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne, a nawet kobiety w ciąży.
Trenerzy medyczni to specjaliści, którzy pracują z pacjentem w sposób holistyczny.
Po ocenie stanu zdrowia i techniki ćwiczeń u podopiecznych, proponują indywidualne treningi lecznicze, np. w postaci treningów funkcjonalnych, rehabilitacji ruchowej czy programów korygujących postawę. Dostosowują je do potrzeb w zakresie codziennej aktywności fizycznej, dysfunkcji narządu ruchu, a nawet specyficznego stylu życia. Wielu fizjotrenerów łączy sesje z innymi rodzajami terapii, np. treningiem oddechowym, który poprawia wydolność, kondycję psychiczną oraz redukuje napięcia i stres.
Warto pamiętać, że trener medyczny nie jest osobą, która może zastąpić lekarza. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jego praca z pacjentem to nieocenione wsparcie w szybszym powrocie do zdrowia i pełni sił.


Trener medyczny a trener personalny
Czym różni się trener medyczny od trenera personalnego? Trenerzy personalni skupiają się głównie na pracy z osobami, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki, wydolność czy siłę mięśniową. W tym zakresie do głównych zadań trenera należy więc tworzenie bezpiecznych planów treningowych, diet dopasowanych do konkretnego celu treningowego oraz motywowanie klienta do aktywności fizycznej i monitorowanie jego postępów. Trenerzy personalni to często zapaleni miłośnicy sportu czy absolwenci AWF, którzy ukończyli specjalne kursy i certyfikacje.
Trener medyczny to z kolei osoba, która doradza pacjentom kompleksowo. Poza planami treningowymi i żywieniowymi, pomaga swoim podopiecznym w radzeniu sobie z chorobami przewlekłymi i zmianie dotychczasowych złych nawyków. Doradza w ustaleniu celów zdrowotnych i wspiera ich we wprowadzaniu konkretnych zmian w zachowaniu. Ze względu na rozległą wiedzę w zakresie funkcjonowania ludzkiego ciała, trenerami medycznymi bardzo często zostają dyplomowani fizjoterapeuci, którzy wyspecjalizowali się w medycznym treningu personalnym.
Kiedy zdecydować się na współpracę z trenerem medycznym?
- trudności z powrotem do formy po kontuzjach sportowych, wypadkach, operacjach układu ruchu
- niewystarczająca rehabilitacja w niepełnosprawnościach ruchowych
- zły stan zdrowia związany z chorobami cywilizacyjnymi i siedzącym trybem życia
- nieprawidłowa postawa ciała
- dolegliwości bólowe kręgosłupa i kończyn
- nieefektywne treningi sportowe
- brak odpowiedniej wiedzy o technikach treningowych
- zła kondycja psychofizyczna
- rzebodźcowanie i chroniczny stres
- brak energii do życia i balansu życiowego
Krzysztof Janiszewski - Twój fizjotrener we Wrocławiu
Medyczny trener personalny to osoba, która łączy w sobie profesje trenera sportowego, dietetyka i fizjoterapeuty. Poszukujesz takiego specjalisty we Wrocławiu? Chcesz zadbać o swoje zdrowie całościowo, bez ograniczania się do terapii tylko jednej dolegliwości?
Skontaktuj się ze mną i spotkajmy się razem na pierwszym fizjotreningu!